Po analýze: bloky 2×2, vyzerá to ako pôdorys a bokorys, potrebujem nárys. Kým sa mi podarilo vy3Dpredstavovať si XO, Jano doscrablil zvyšok.
Bébul (Nakládaný Temelin) (2013-05-22 09:52:17)
Aha, už to asi smysl dává. Když se udělá ten přehyb, tak není pochyb o tom, co je dole a co nahoře. Navíc v tom nárysu co kreslí šifru jsou ty dílky co jsou ve 3D dole vlastně zobrazený nahoře... Myslím, že ale scrablování je daleko rychlejší.
Bébul (Nakládaný Temelin) (2013-05-22 09:34:00)
Pořád mi to nedává smysl. Mám vlevo dva bokorysy, k ním dva půdorysy. Proč se někdy prohodí jejich pořadí? Směrem dolů, do nárysu se taky prohodí jejich pořadí? Jak? V tom prohazování nevidím žádný systém...
U Trestika, tak ze me nenapadne carkovani jako ohyb a 3D interpretace... to se za me CVUT stydi. Timpadem jsme si asi zaslouzili, ze nas tato sifra (5h zakysu do napovedy) vyradila. Celou dobu jsme zkouseli prijit na pravidla, podle kterych dochazi k zrcadleni ci prohozeni 2D utvaru.
Vojta (Pomocná škola) (2013-05-21 12:44:43)
Po delší diskusi (při cestě na další stanoviště) jsme se shodli na tom, že ty dílky byly: osmina koule, osmina krychle a osmina osmistěnu. ;)
Dodo (Tupouni) (2013-05-21 09:12:59)
Tedy ne že bychom to my takhle řešili, ale...
Šifra je 3d objekt složený z krychlí, 1/8 výsečí koule a v zásadě trojbokých hranolů, které mají vždy do všech třech os projekci jako čtverec, 1/4 kruh a trojůhelník. Zadání obsahuje pohled shora a v levé části pohled zboku (má tedy dvě úrovně nad sebou, zbývá dopsat průmět do přední strany.
Stačí si všimnout, že v každém sloupci je jeden prvek pocházející z levého sloupce bokorysu (ten půjde do spodní úrovně) a jeden z pravého sloupce bokorysu (do horní úrovně), pak už jen trocha představivosti a vyleze průmět každého objektu i do třetí osy.
Jirka (2013-05-21 09:11:01)
My jsme to autorsky dali a nezdalo se nam to tezke. Spodni okraj (jako kdyby kosticky propadly) ma vzdy dvojznaky oddelene mezerou a jedna je dokonce vetsi (mezislovni). Takze kazde pismeno reseni bude mit sirku 2 kosticky, prvni slovo 6 pismen, druhe slovo 3 pismena. Protoze v kazdem sloupci jsou take 2 kosticky, navadi to na pismena velikosti 2x2. Ty carkovane cary na okrajich pak naznacuji ohyb. Tedy jde vlastne o 3 ruzne prumety tech jednotlivych kosticek. Vlevo za linii je bokorys, v plose je pudorys, dole chybi narys. Takze kazda kosticka je vlastne prumet telesa.
Jako mozna telesa nas hned napadaji ctvtkoule (prumety jsou 3 ctvrtkruhy, krychle (prumety jsou 3 ctverce), ctyrsten (prumety jsou 3 trojuhelniky).
Ty prumety jsou delane vzdy tak ze prochazeji stredem toho prostoru 2x2 kosticky.
Pr. ten levy horni ctvrtkruh, je v leve polovine dvojznaku, takze v dolnim narysu bude vlevo a podle leveho bokorysu (kdz si predstavim, ze ho ohnu podle cary nahoru), bude dole. Dostavam tedy znak v leve dolni casti prvniho znaku. Kdyz si predstavim ten bokorys a pudorys, tak zjistim, ze jako narys musi byt ctvrtkruh se stredem vpravo nahore....
A takhle doplnim vsechy kosticky.
Vláďa (2013-05-21 08:35:16)
Zajímalo by mě, jak se to tedy mělo správně řešit. Mohl by to tu prosím někdo popsat? U šifry zatím postup není.
Anička (Pomocná škola) (2013-05-20 23:52:37)
My. Ale jenom proto, že jsme nebyli dost šikovní na to, abychom to dokázali rychle vyscrabblit. :D
Yeti (2013-05-20 19:07:48)
Dal to vlastně někdo autorsky (tedy kromě nás...)?
Nemáme rádi 3D šifry, takže snaha interpretovat to jako instrukce pro obracení a řazení vydržela dlouho, až do nápovědy. CEXOV??A? jsme z toho taky vykoukali, ale přišlo nám, že by z toho šlo vykoukat i něco jiného...
Na závěr jsem ještě zbytku týmu nutil, že se bude používat takové to zábavné těleso, které má jednu projekci čtverec, druhou trojúhelník a třetí čtvrtkružnici, a tudíž kreslit se bude vždy ten třetí tvar. Což by jednak vysvětlovalo více vlastností zadání, druhak bylo elegantnější a třeťak přirozeně bránilo haluzení (a čtvrťak bych něco takového na Bedně čekal). Naštěstí mě ignorovali a vyluštili to.
Dana (Borci v uvozovkách) (2013-05-20 16:50:26)
Nehaluzíme, nescrabblíme, ale tady přesně jak u Czestmyra, i my jsme po mnoha pokusech se zrcadlením podle různých vodorovných i svislých os nakonec ze 4 tvarů písmenka poskládali. A Ce..ovo NAM bylo tak přesvědčivé, že nikdo nepochyboval a nenutilo nás si to už dál ověřovat.
Czestmyr (2013-05-20 15:48:59)
Tak tohle byla asi nase prvni vyscrabblena sifra. Nejprve jsme znaky interpretovali jako instrukce, ktere meni stav prepisovani (zrcadli znaky, prehod poradi), ale vzdycky to nekde haprovalo. Nakonec jsme se nastvali a zkusili ze znaku nejak nakombit reseni a vzhledem k tomu, ze Cechova ulice byla dal nez Cechovo namesti, bylo jasno :-)