Šifry
- Bednářské listy si můžete stáhnout zde
[PDF].
14
Zadání
Pro dostatek času na analýzu týmy dostávaly dílčí části šifry již na předchozích pěti stanovištích, předchozí díly šly docela dobře scrabblit. O umístění další šifry z nich nešlo mnoho získat, ale sloužily k odhalení principu grafu. Bylo nutné vypozorovat, že (i) písmena je nutno číst v pořadí hodinového ciferníku, (ii) jednotlivá písmena si před čtením musejí vyměnit své pozice, a to tak, že vběhnou do grafu a v každém červeném uzlu odbočí doleva a v každém modrém uzlu odbočí doprava.
DALSI-SIFRAJEP-OBLIZTMAVEHO-OBJEKTU-KTERYJ-ENAJIHUTETOOBCEUMHD, v mapě je vidět autobusová smyčka na severním okraji Kosoře, zde je socha černého pěšce.
-
mišof (sifrovacka.sk) (2014-05-27 23:17:54)
Nás postupné dávkovanie 14ky potešilo, aspoň sme sa mali čím utešiť počas zákysu na 13ke :)
-
Bingo (Tykadla) (2014-05-27 22:01:31)
Nám přišlo, že postupné dávkování šifry sloužilo především k zaplácání místa na mapové dvanáctce.
-
Aleš (Prahory) (2014-05-27 15:02:17)
Jirka: Kočárek vezly Martina s Alčou po silnici, neexistující cestou jsme šli bez něj.
-
Tomáš (Seš-lost) (2014-05-27 13:57:19)
Takové svezení autobusem navíc může zmást týmy, které do Slivence přijdou od věže, když v šifře najdou vysokou koncentraci sliveneckých ulic. Člověk nemůže být špatně, když tam ještě nebyl a sedí tam Pomocná škola a Pralinky, no ne? O pět hodin později přišla i Pomocná ƨ̌kola ...
-
Jirka (Pomocná škola) (2014-05-27 13:28:56)
Aleš: Ono to na ujité kilometry (vápenka->Slivenec + Lochkov->věž) bylo dost podobné jako nejkratší pěší trasa od Vápenky k věži a časově to bylo výrazně horší. Ale na tlačení kočárku nejkratší cestou už jsme po předchozích zkušenostech neměli odvahu :-) Právem, soudě podle toho, co píšou ostatní o této cestě. Pokud jste vy tlačili kočárek přes tu zpola neexistující cestu, dobře vám tak :-P
-
Aleš (Prahory) (2014-05-27 13:16:14)
Hm, autobus do Lochkova, páni se vezou :).
-
SvPZ (2014-05-27 13:12:03)
Taky si myslím, že zadané najednou by to pro nás bylo jednodušší a rozdělené zadání nás spíše popletlo natolik, že z toho nakonec byla pětihodinová přestávka.
-
Jirka (Pomocná škola) (2014-05-27 12:54:02)
Petr: Ano, třeba my :-)
Líbilo se mi, že koukáním na dílky čtrnáctky jsme mohli zaplnit čas při čekání na autobus do Lochkova. Princip pak padl při luštění dvanáctky, takže na čtrnáctce jsme jen rychle přeskládali písmenka a šli dál.
-
Petr (Rychlý mouchy) (2014-05-27 11:35:01)
Jednoduchá, krásná a milá šifra, u které nám postupné odhalování principu _neuvěřitelně_ uškodilo. Měl to někdo také tak?
"Hmm! Proč nám dávají kousek už teď? Že bychom část potřebovali už předem? Nebo to znamená, že se to dá lousknout předem z nekompletního počtu dílků, a rovnou pokračovat na 15," což bylo rychle zavrženo jako hloupost, "nebo nás chtějí postupně učit nějaká přibývající pravidla? Co dílek, to pravidlo!" Atd.
A tak jsme se snažili najít pravidlo v prvním dílku, které fungovalo v druhém dílku až po doplnění dalšího pravidla. A světe div se, možností je cca 17 milionů! Mnoho krásných pravidel, jak procházet graf, aby z toho lezla správná písmena ... kromě dílku 'e'. Ten nevycházel nikdy.
Ty počáteční "jednoduché" případy, kde ještě neexistovalo moc cestiček, umožňovalo strašlivě mnoho interpretací a z našeho pohledu moc nenapovídaly správné řešení.
Když se Terka konečně po necelých dvou hodinách dokázala oprostit od našich směrů uvažování a podívala se na celou šifru čerstvým a celistvým pohledem, snadno vykoukala správný postup. Co mě mrzí, že na něj nebylo potřeba dostávat dílky předem a ve "vzrůstající" obtížnosti. Vždyť jde o aplikaci _jednoho_ triviálního pravidla :(. Dostat jenom finální dílek a žádný předchozí by mi přišlo jednodušší.
Předpokládám ovšem, že tu samosebou jsou týmy, které na 14 přišly s jasnou a správnou myšlenkou, během 5 minut aplikovaly předem naučený postup, přečetly správné řešení a byl hotovson.
Inu, nádherná šifra, jejíž nápověda nám spíš nepomohla.
-
Ondra (Černý racek) (2014-05-27 10:07:44)
Líbí se mi ta možnost postupného odhalování pravidel už během předchozích stanovišť, i když jsme ji vlastně nevyužili. Tak jsme se soustředili, aby dílčí kousky čtrnáctky neskončily v té nepřehledné hromadě ostatního papírového šrotu, že jsme je vždy pečlivě odstřihli a schovali hodně stranou. Takže jsme si je prvně pořádně prohlédli až v Kosoři...
Přejít na fórum