Šifry
- Bednářské listy si můžete stáhnout zde
[PDF].
- Oficiální šifrovací pomůcky si můžete stáhnout zde
[PDF].
- K řešení některých šifer budete potřebovat Bednářské pyramidky. Jejich model si můžete stáhnout zde [STL].
05 - Křížovka
Zadání
Kompletní zadání šifry bylo třeba sestavit ze dvou částí. Obě části si můžete prohlédnout po kliknutí na obrázek.
Ta písmena se pořád opakují, jako kdyby to mělo něco znamenat. Až zjistíte, co to znamená, budete mít řešení (nula) raz dva!
Šifra byla rozdělena na dvě části, nápovědný obrázek se nacházel vždy v odpovídající výšce na jiné části zadání než políčka určená k doplnění názvu.
Můžeme si všimnout, že všechny obrázky je možné pojmenovat tak, aby název obsahoval pouze písmena A, B, J, K, L, T, U, V. Písmena převedeme na čísla v klasické desítkové soustavě, jednociferným předsadíme nulu (tedy A=01, B=02, J=10, atd.) a tato čísla zapíšeme do doplňovačky. Tajenku přečteme v šedém sloupci doplňovačky ve trojkové soustavě.
STROMUJEZUMARCELA
-
Ondra Š. (Černý racek) (2026-06-01 22:45:53)
Vůl se vrátil!
-
Jiřík (Corn Flakes) (2026-06-01 18:02:10)
Tady jsme k řešení přišli oklikou. Když nás nenapadlo, jak převést písmena na trity 0-1-2, abychom následně přečetli očekávanou trojkovku, seřadili jsme použitá písmena podle abecedy a očíslovali je v trojkovce 01, 02, 10, ... 22. Šifra nám řešení vydala, tak dobrý, akorát to bylo trochu meh po předchozích laskominách. Až při balení nám došel autorský princip a jeho krása. Fakt skvělý nápad!
-
Ondra (tč. voyager) (2026-06-01 14:53:45)
Pěkné, já si pořád říkal, proč v šifře není E a pak to někdo vyluštil :D
-
Petr (¯_(ツ)_/¯) (2026-06-01 14:22:13)
To Míla, já jsem si ještě nezvykl...
-
Index (nic) (2026-06-01 13:32:23)
Já vim... Ve variantách už se to typicky ukazuje dobře, ale základní variantu chci předělat. Ale menší než tři, že je používáš <3
-
Petr (¯_(ツ)_/¯) (2026-06-01 11:39:55)
Hezká lehká. Tady Pomůcky absolutno vyhrály nad Pomootskama, které se snažily do trojkovky cpát nulu, Ch, a podobné zhůvěřilosti, které na správnou šifrovačku nepatří.
Přejít na fórum