Hmm, po nápovědě, že by to mohlo souviset se slovem BEDNA ad týmu, který šifru přes dvě hodiny marně luštil to dáváme během čtvrthodiny. Nicméně vše se odehrálo po plánovaném leč neoznámeném konci hry. Nějak nám ty binárky sedí ...
SvPZ (2013-05-23 13:48:17)
Na Popocatepetlu byla hlavně úžasná totální pohoda nad řešením závěrečné šifry, jejíž zadání si vyzvedli asi tak za pět minut dvanáct. Času dost, že?
Radim (Popocatepetl) (2013-05-23 10:38:32)
Vojta: Ano, hepy end nam prinesl patricnou davku euforie :) Scenar byl asi takovyhle:
Prichod na 13ku. Evidentne binarka. Zkouseli jsme 26 i 31 abecedu. Asi po hodine jsme zkusili i kalendarovou, ale se spatne serazenou bazi a tak ji zavrhli. Bohuzel jsme ji znovu nevytahli ani kdyz jsme si po hodine vsimli zarovnani radek s logem a zkousel bazi BEDNA... inu ranni utlum.
Nakonec po 6 hod prisla napoveda, kterou jsme uz ani necekali, odkazovala na stare sifry... pak uz jsme to zahy dali.
Do konce hry zbyva neco pres hodinu, nastesti presun na 14ku je rychly.
Princip rad ve trech smerech na kartickach jsme odhalili uz driv a tak bylo brzo jasno.
Beh z kopce na 15ku, nastesti je to pruchodacka.
Do konce hry zbyva 20 minut, to prece dame! Zachranuje nas autobus a diky nemu dobihame presne 'za 5 minut 12' do cile ve skole. Cilovou sifru pod tlakem dame asi za minutu a jeste nam zbyvaji pohodlne 3 minuty na odeslani posledni SMSky :)
tribon (2013-05-22 18:06:17)
Jednou jsem byl na nejake sifrovacce, kde se melo pricist 83. Jen tak, aby to nebylo tak snadne :)
Anička (Pomocná škola) (2013-05-22 15:42:31)
Ona ani na Bedně to není premiéra... na ročníku s Bedničkou nás logo svého času zachránilo před zákysem na té šifře, kde bylo třeba na bedničku zahrát podle solmizačních slabik ukrytých v textu.
INDÖX (ÚT) (2013-05-22 13:26:57)
Jírovec: V tom přípádě dost doporučuji nechodit na iNulu, sice je to super akce, ale v tomto ohledu by ti způsobila rozčarování. A taky na Krtčí noru, kde logo velmi často ukrývá nějakou nápovědu :)
Jírovec (Ministry of Silly Walks) (2013-05-22 13:01:02)
To že jedním z hintů bylo i zarovnání teček pod nápis BEDNA mi moc elegantní nepřijde. Vždy jsem považoval logo hry s číslem šifry a kódem stanoviště za něco úplně mimo šifru. Dokonce jsme se chvíli přeli o to, jestli hraje roli jak je to na papíře orientované.
Nerad bych se dočkal šifry, kde se něco bude sčítat s kódem stanoviště nebo posouvat o číslo šifry :(
Vojta (3 s kouskem fosforu) (2013-05-20 21:41:41)
Koukám, že ani použití cákle zhulené gramatiky/abecedy v textech řešení orgy neochránilo před bruteforcováním do bezvědomí... Jinak rád bych znal hollywoodský příběh Popocatepetlu u téhle šifry, protože seděli stejně jako my na tom trávníku u ČT celé ráno a dopoledne, ale narozdíl od nás to po sedmi hodinách dali a ještě to stihli těsně před zavíračkou do cíle...
mišof (DHZ Gajary) (2013-05-20 21:17:18)
Plus nápis "BEDNA" v logu pekne sedel nad jednotlivé stĺpčeky bodiek :)
Dodo (Tupouni) (2013-05-20 20:17:01)
Yeti: Písmenka BEDNA měly \"čistě náhodou\" hodnoty 16, 4, 8, 1 a 2. Takže ano, přeházené bity, ale člověk si mohl ušetřit dost času tím přehazováním, když si toho všiml (což my ne hned, ale nakonec to zabralo).
Bingo (Tikadla) (2013-05-20 19:56:40)
Krásně analytická šifra. 13 bude mezera, 1, 11 a 15 samohlásky, pohledem do mapy máme Na Kavčích horách a zbytek je hned. :-)
Yeti (2013-05-20 19:48:25)
Jsem natvrdlý. K čemu bylo, že má Bedna pět písmen?
Z šifry jsme odcházeli předvědčeni, že je zhulená, ale vyřešili jsme ji. Bylo zapotřebí si všimnout opakování 13, což bychom raději jako mezeru (14), a v tom případě bychom také chtěli přehodit počáteční A a N. To vše a mnohem více zařídí prosté prohození bitů...
Luinar (Zakysaná smetana) (2013-05-20 18:02:23)
Po odzkouseni zakladnich razeni na binarni cislo, jsme ztratili prijemnou hodku snahou vykoukat z toho vyxorovana pismenka, ci pres pomucky jako pres zrcadlo presne v pulce tretiho sloupce nalezt ruzne symboly slozene z puntiku odpovidajici pismenum (ryba a chobotnice se tam clekem rysovaly). Nastesti pak prisla spasna myslenka, ze Bedna ma taky 5 pismen.
Marwin (0-ři) (2013-05-20 15:46:05)
Taky jsme zkoušeli samohlásky. Y nechat nešlo, nebyl by to fonetický přepis. Možná použít něco jiného než puntíky, ale to by zas nebylo stylové.
26 řádků nás jako souhlásky+mezera napadlo, ale rychle jsme to opustili, protože se to nedalo nijak rozumně využít. Stejně jako mišof chválím, že jich bylo 26 a že ani s použitím paranoi nás nenapadlo použít klasickou abecedu.
Sice naše konečná (po demotivaci z propadu na předchozí šifře jsme neměli sílu brute-forcnout všechny permutace bitů), ale regulérní řešení a rozhodně čistě náš problém.
Jirka (Pomocná škola) (2013-05-20 15:23:42)
Anička: Jirka nezkoušel všechna možná pořadí, ale používal inteligentní heuristiku založenou na "hezkých" a "škaredých" písmenkách, takže ve skutečnosti zkoušel jen čtyři možnosti :-)
Petr (Černý racek) (2013-05-20 13:16:26)
Šifra se mi v zásadě líbila, jen trochu nepříjemné bylo, že černá barva (z kartiček), notabene ve tvaru tečky (ze startovní šifry), se v tomto ročníku Bedny prostě interpretuje jako samohláska :-) Myslím, že nechat \"y\" v abecedě by mnoho týmů rychleji odradilo od této (zde nesprávné) interpretace, neboť by samohlásek již nebylo stejně jako písmen ve slově Bedna. Čekal bych, že tato interpretace zmátla větší množství týmů ... (Nebo se pletu ?)
Anička (Pomocná škola) (2013-05-20 13:03:28)
My jsme tady zkoušeli všechno možné, zatímco Jirka trpělivě seděl na kraji lavičky a zkoušel všechna možná pořadí bitů, ani netrvalo moc dlouho, než to správné našel. Jak se to mělo řešit jsme vymysleli až někdy uprostřed našeho dlouhatánského zákysu na další šifře, kdy jsme tuhle úspěšně použili proti trudnomyslnosti. :)
mišof (DHZ Gajary) (2013-05-20 13:00:51)
Tejto šifre sa podarilo historické prvenstvo: bola to snáď prvá šifra, u ktorej som skutočnosť, že riadkov je 26, spokojne a úmyselne odignoroval :) lebo predsa "naša abeceda" ich má 31. Poctivo dolúštený kalendár s vypísanou celou očíslovanou abecedou tiež prišiel k slovu rýchlo... a potešilo, že sa naozaj použil.
Dero (2013-05-20 12:48:50)
Skutečnost, že šifra má 5 sloupců (samohlásky) a 26 řádků (souhlásky + mezera), nás zabavila na více než tři hodiny...